Jak bawią się dzieci i jak się uczą

Jeżeli każdy z nas a przynajmniej większość ma swoje ulubione okresy w ciągu roku jak i dni, które uznaje za wyjątkowe, to wystarczy tylko sobie wyobrazić ile takich dni mają nasze dzieci. Dla dziecka praktycznie każda okazja do możliwości zabawy jest wyjątkowa, szczególnie jeżeli będzie mogło zaprezentować się przed najbliższymi. Dlatego też to właśnie te dni są wyjątkowymi okazjami do wykorzystania w pracy przedszkola. Dzięki nim mogą one wprowadzić elementy nauki i kształtowanie pozytywnych zachowań, które stanowią część naszego społeczeństwa. Takimi ciekawymi i ważnymi dniami są z pewnością Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Ojca, Dzień Matki, jak i Święta Bożego Narodzenia czy też Wielkanocne. Dodatkowo Zawsze trafią się okazje do zorganizowania przestawienia teatralnego, konkursu talentów ale dzieci są szczęśliwe i zainteresowane również wyjściem do muzeum, na basen czy też z innego rodzaju wycieczek.

Należy pamiętać, że wiele czynności, które dziecko wykonuje w przedszkolu ma wpływ na późniejsze zachowanie oraz wyniki. Mniej lub bardziej świadomie wpaja się więc pewne wartościowe i właściwe postawy jak między innymi tolerancja, opiekuńczość, empatia jak i innych. Rozbudzanie poczucia własnej wartości oraz poprawnej samooceny pozwoli w przyszłości lepiej znosić stresujące sytuacje. Dzięki przygotowując się do występów w formie teatrzyków czy innego rodzaju przedstawień przygotowują się do nich czy to po przez recytację wierszyków, śpiewanie piosenek czy też odgrywając rolę w jasełkach. Dzięki temu dzieci uczą się jak ważna jest systematyczność nauki (wierszyki i piosenki są często prezentowane z pamięci) jak również uczą się występować przed publicznością. Dla każdego dziecka najważniejsze jest jednak to by rodzic lub ktoś bliski zobaczył i doceni jak wielki wkład włożony został w przygotowania.

Każde takie przedstawienie to wyjątkowa okazja dla dzieci, która pozwala na zaprezentowanie własnych talentów, które mogą być dalej rozwijane. Z kolei wyjścia czy to do prawdziwego teatru, kina lub na basen pozwalają nie tylko rozwijać się kulturowo ale również i fizycznie. Jak bowiem wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch, i warto dbać zarówno jedno jak i o drugie.